Książki do matury

Jak dobrze wybrać książki do nauki przed maturą?

Matura to jeden z bardzo ważnych, ale też stresujących momentów w życiu dorastającego człowieka. Najlepszym sposobem, w jaki można poradzić sobie z nerwami, jest staranne rozplanowanie nauki i rozpoczęcie przygotowań na długo zanim zakwitną kasztany. W tym celu warto zaopatrzyć się w wybrane książki do matury ze strony www.taniaksiazka.pl przeznaczone do przedmaturalnych powtórek. Jak wybrać te odpowiednie?

Umiar przede wszystkim

Wielu maturzystów wpada w szał kupowania repetytoriów, tablic i innych tego typu publikacji. Na zakupy przeznaczają ogromne kwoty i ostatecznie kompletują dość pokaźny stos zupełnie przypadkowych pozycji. Jednak w przypadku książek do matury więcej niekoniecznie znaczy lepiej. Nadmiar może powodować brak przejrzystości planu nauki.

Własne cele i metody

Przede wszystkim należy zastanowić się, co chcemy osiągnąć i jak zamierzamy to zrobić. Zupełnie inaczej będzie wyglądać nauka przedmiotu obowiązkowego, aby zdać go na 30%, a całkowicie inaczej przygotowanie do rozszerzenia, od którego często zależy dalszą ścieżka edukacji. Tak różne potrzeby powinny być wzięte pod uwagę przy wyborze książek do matury. Przed zakupem warto też zastanowić się, w jaki sposób uczymy się najefektywniej. Niektórzy uczniowie mają nawyk tworzenia na bieżąco notatek z podręcznika. W takim przypadku być może niepotrzebne będzie repetytorium, ale za to przydadzą się tablice z najważniejszymi wzorami i pojęciami bądź też zbiór dodatkowych zadań, pozwalający uporządkować i sprawdzić w praktyce spisaną już teorię.

Przynajmniej dwa wydawnictwa

Matura to egzamin przygotowywany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w oparciu o obowiązującą podstawę programową. Treści w niej zawarte powinny być przekazywane przez wszystkie dopuszczone do użytku podręczniki. W praktyce jednak zagadnienia są na tyle ogólne, że można je różnie przedstawić i położyć szczególny nacisk na rozmaite aspekty tematu. Dlatego nie warto ograniczać się do jednego wydawnictwa. Wręcz przeciwnie. Jeśli posiadamy już podręcznik z jednej serii, jako dodatkowe vademecum najlepiej wybrać coś z oferty innego wydawcy. Cenionym połączeniem jest na przykład Operon i Nowa Era.

Nie tylko tekst

Dobra książka do powtórek przed maturą to nie tylko tekst. Choć jest on oczywiście ważny, istnieją także dodatkowe walory wzbogacające daną publikację. Chodzi przede wszystkim o rozmaite obrazki, zdjęcia, diagramy, schematy, mapy itd. Odpowiednio przygotowane pomagają one w tym co najważniejsze, a więc w zrozumieniu potrzebnego materiału. Ponadto przemyślana szata graficzna będzie motywować do nauki i częstego korzystania z książki.

Szkoła - obraz utworzony przez wayhomestudio - pl.freepik.com